top of page

Terület- és településfejlesztés

A területfejlesztés korábbi rendszerében számos, a jövÅ‘ tervezését szolgáló regionális, kistérségi és települési stratégiai dokumentumot készítettünk, vagy részt vettünk ilyen dokumentumok készítésében. A területfejlesztés rendszerének megváltozása következtében ez az utóbbi évtizedben nagyrészt a településfejlesztésre koncentrálódik.

Helyzetfeltáró dokumentumok, forgatókönyvek (scenariók), településfejlesztési koncepciók (TFK), integrált településfejlesztési stratégiák (ITS) készítésében több évtizedes gyakorlattal rendelkezünk. A TOP Plusz keretében ez kiegészült Fentartható Városfejlesztési Stratégiák (FVS) kidolgozásával is.

A településfejlesztés keretében számos rész- és szakstratégiai dokumentum is kikerült a kezünk alól (akcióterületi tervek, településmarketing, oktatási, szociális, turisztikai, lakásgazdálkodási stb. koncepciók, stratégiák).

Azok a települések, amelyek számára stratégiai alapdokumentumot készítünk, szívesen dolgoznak velünk évtizedes tartóssággal is, mivel munkánk során magunkévá tesszük a „hely szellemét”, képesek vagyunk helybeliként gondolkodni és dolgozni, miközben elÅ‘segítjük a stratégiai szemlélet, a modernizáció és a környezetközpontúság térnyerését a vezetÅ‘k és a lakosság gondolkodásában

Gazdaságfejlesztés

A gazdaságfejlesztésre nagy felelÅ‘sség nehezedik a jelenlegi és az elÅ‘ttünk álló idÅ‘szakban, ami az elérhetÅ‘ pályázati források terén is megnyilvánul.

​

Társadalmi felelÅ‘sségvállalás

​

A gazdaságfejlesztésben cégünk részben a vezetÅ‘k társadalmi szervezetekben (Pécs-baranyai Kereskedelmi és Iparkamara gazdaságfejlesztéssel foglakozó bizottságai, Vállalkozók Országos Szövetsége NÅ‘i Tagozat, SEED Alapítvány, BNI) körében kifejtett aktivitásával érintett, másrészt a vállalkozások számára végzünk szolgáltatásokat.

 

Gazdaságfejlesztés stratégiai keretek között

​

A gazdasági stratégia-alkotás és a gazdaságfejlesztés stratégiai szemlélete két fÅ‘ területen jelenik meg munkáinkban:

  • a közszféra számára készített stratégiai dokumentumok – jellemzÅ‘en a komplex terület- és településfejlesztési stratégiák egyik fÅ‘ blokkjaként, valamint önálló gazdaságfejlesztési programként

  • gazdasági vállalkozások és gazdaság-és vállalkozásfejlesztést, innovációt támogató vállalkozások, szervezetek (ipari parkok, innovációs központok, inkubátorházak) stratégiai dokumentumaiként.

​​

Projektgenerálás, projektkatalógus, pályázat és projektmenedzsment

 

A stratégiák konkrét beavatkozásokra történÅ‘ lebontását, projektkatalógusok kidolgozását tipikusan a településfejlesztési és általában a középtávú stratégiák kidolgozásának kötelezÅ‘ részeként végezzük. A projektgenerálás terén nem csak a kreativitást tartjuk fontosnak. Célunk, hogy a kulcsprojektek révén felépítsük a stratégia gerincét, mellyel markáns elmozdulást lehet elérni a stratégiai célok elérése érdekében.

Humán közszolgáltatások, humán erÅ‘forrásfejlesztés

A területfejlesztés és a településfejlesztés terén munkánk jelentékeny részét töltötték ki a humán közszolgálatások terén végzett feladatok. ElsÅ‘sorban az oktatási és a szociális ágazatban készítettünk stratégiai dokumentumokat, pályázatokat, pályázatok megalapozását szolgáló tanulmányokat, valamint végeztünk több évig tartó humán pályázatok megvalósítását szolgáló programozási feladatokat.

Munkáink közül a legnagyobb területi hatású a Dél-dunántúli Régió Humán Közszolgáltatási Stratégiájának részeként az oktatási stratégia kidolgozása és a négy szakterület (oktatás, egészségügy, kultúra, szociális ellátás) szakmai koordinációjában való részvétel volt. Részt vettünk egyetemi duális képzési program kidolgozásában, szociális tervezési koncepciókat, járási foglalkoztatási, humán erÅ‘forrás-fejlesztési, szakképzés-fejlesztési koncepciókat, lakásgazdálkodási koncepciót készítettünk.

Turizmusfejlesztés

A turizmus fejlesztése - sajátos jellemzÅ‘i kapcsán - a terület- és településfejlesztési dokumentumok körében rendszerint külön címet, fejezetet alkot, még olyan települések esetében is, melyek eddig nem a látogatottságukról voltak ismertek. Ennek oka, hogy a turizmus töretlenül fejlÅ‘dÅ‘ ágazat, melyre fejleszthetÅ‘ területként, kitörési pontként tekintenek a vezetÅ‘k. Megalapozza várakozásukat, hogy a településképi dokumentumok és az értéktárak kidolgozása felhívta a figyelmet azokra a helyi értékekre, lehetÅ‘ségekre, melyekre turizmusforgalmat lehet alapozni. Munkánk fÅ‘ jellemzÅ‘je, hogy nem csak egyedi attrakciókban, hanem koncepciókban, összefűzött értékláncban gondolkodunk. Helyi társadalomfejlesztési, településfejlesztési, településképi, szinergikus attrakció-fejlesztési összefüggésekre alapozott projektfolyamatokat építünk fel. A folyamatok reálisan megvalósítható lépésekbÅ‘l állnak, amelyek közép- hosszú távon markáns fejlÅ‘dést képesek generálni a településfejlesztés és a turizmusforgalom terén.

bottom of page